Jaanuar 2013 Südame geeniuuring

Sweet Katicat kasvanduse kassidele on tehtud jaanuaris 2013 südamehaiguse HCM (hyperthropic cardiomyopathy) kohta geneetiline uuring. Eesmärgiga selgitada välja kas aretuses osalevatel kassidel on geneetiline soodumus haigestuda sellesse hirmsasse haigusesse.
Tulemuseks – HCM genotype N/N (noncarrier)

HCM ehk HKM (eesti k) Hüpertroofiline kardiomüopaatia on geneetiline südamehaigus, mis on päritav ja lähemalt haigusest saate lugeda meie klubi kodulehelt siit

Kahel kassitõul Maine Coon ja Ragdoll on leitud seda haigust tekitavad geenid. Kahjuks on ka Pühade Birmade hulgas sellise haigusega isendeid esinenud ja on oluline aretuseks kasutada just terveid kasse. Haiguse avaldumiseks on vajalik sobiv geenikombinatsioon ja selle puudumisel on südamehaiguse risk palju väiksem.

 Eelnevalt oli Eestis teinud oma Püha Birma tõugu kassidele uuringuid vaid St.Ifferini kasvandus. Kassidele tehti täpsemalt südameultraheli uuring. Praegusel hetkel soovitatakse aretuses kasutatavaid loomi südameultraheli sõeluuringutega kontrollida. Isastel alates 2 eluaastast ja emastel alates 3 eluaastast, kord aastas kogu aretusaja vältel. Geneetiline uuring tehakse kassile ühe korra ja see näitabki geneetilist soodumust. Sellist uuringut saab teha juba ka kassipoegadele, et olla kindel tema aretuskõlbulikkuses.

Loodetavasti on meil Eesti Birmakasvatajate seas üsna peagi ka järgijaid. Kasvatajad, kes ei pea vajalikuks täna oma kassidele uuringuid teha, mõtlevad järele ja leiavad ka võimaluse testida oma kasse.

Niimoodi on tulevikus meil kõigil terved ja tugevad kassipojad.

This entry was posted in . Bookmark: permalink.

Arhiiv

Facebook

Kalender

January 2013
M T W T F S S
 123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031