Paaritusmeetodid

Inbreeding ehk suguluspaaritus:

Isa-tütar
Õde-vend
Suguluspaarituse % on 25

Seda peetakse üsna riskantseks. Selle teostamiseks peab omama väga põhjalikku teavet mõlema kassi kohta. Mida soovitakse saavutada? Võimalikud positiivsed ja negatiivsed tulemused:

+  Head tõuomadused lähevad edasi.
+  Väga sarnased kassipojad, teate enam-vähem, mida saate.
–  Haiguste risk kasvab.

Inbreeding eeldab väga põhjalikku eelnevat uurimist. Peate kindlasti tundma väga hästi kasside sugulasi ja teadma varjatud vigu.

Väga tihti tulevad praakjärglased, aga nö üks pärl.

Inbreeding ei põhjusta haigusi, kuid ta toob kiiremini esile tõus geneetiliselt tagaplaanil olevad (retsessiivsed) probleemid.

Ilmnevad pärilikud geneetilised haigused seda suurema tõenäosusega, mida rohkem on antud tõus kasutatud lähisugulusaretust (inbreeding). Probleem, mis muidu ei avalduks, ilmeb kui kaks sama probleemi retsessiivsena kandvat looma kohtuvad. Suurem on selleks tõenäosus just lähisugulusaretuse korral.

Elu näitab, et tõugudes, milles sugulusaretuse tase on suurem, täheldatakse rohkem haigusi, väheneb fertiilsus (võime loomulikuks paarituseks ja poegimiseks, väiksemad pesakonnad), keskmine oodatav eluiga on lühem.

Inbreeding, ilma vastavate korralike eelteadmisteta, võimaldab hukutada terve tõu genereatsiooni-paari jooksul – järelikult: ei kuulu algajate mängumaale.


Linebreeding ehk liiniaretus

Aretuses kasutatakse kasse, kes  põlvnevad ühest väljapaistvast nn ”liini alustajast”. Põhjuseks on tavaliselt see, et tahetakse säilitada oma kassi sugupuus teatud häid omadusi. Sellisel juhul on sugulusaste 10% ja rohkem. Mida soovitakse saavutada? Positiivse tulemusena saate tõenäoliselt sellised kassipojad nagu tahtsite. Eelduseks on siiski, et teate väga hästi sugupuus korduvaid kasse ja nende omadusi.

Outbreeding ehk välisaretus

Eesmärgiks on tavaliselt saada täiesti uut verd sugupuusse. Sellise paarituse korral aga peab olema valmis igasugusteks üllatusteks (iseloom, välimus, omadused, vead). Samuti tuleks siin eelnevalt väga põhjalikult uurida isase kassi sugulasi.

 

 

 


 


 
 

 

 

 


 

 

Facebook

Kalender

April 2024
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930