Eesmärk

Birmade juures on aretuse võtmesõnaks terviklikkus. Loomulikult on iga isendi tervis ja heaolu meile esmatähtis. Kui aga rääkida just birmade välimusest, siis täiuslikud sukad ja kiilud ei tee ühest birmast kohe näitusetasemel kassi. Halb on kui näiteks sellise kassi tüüp meenutab rohkem balineesi või siiamit. Lubamatu kui birma kassil on kõõrdis või liialt lähestikku asetsevad silmad. Tal ei tohiks ka olla kõrvad liialt kitsad ja „tuttidega“. Luustik peaks olema piisavalt tugev, mitte liialt õrn ja kerge.

Kaunil birmal on tänapäeval välja kujunenud kindel tüüp. See käsitleb nende nägu, peakuju, lõuga, silmade kuju-värvi ja asetust, kõrvade suurust ja asendit, profiili. Ka luustiku tugevust, keha pikkust ja keha pikkusele sobivat saba. Tähtis on, et jalad ei oleks liialt pikad vaid proportsioonis kehaga ja saba keskmise pikkusega. Saba peaks ulatuma esikäppade abaluudeni. Tagakäpad võivad olla õige veidi pikemad. Sukad ja kiilud peavad muidugi olemas olema, aga aitab juba sellest kui nad on ettenähtud piirides.

Peakuju on eriti tähtis osa birma kassil. Nägu peab olema eest vaadates pehmepiiriliselt südame kujuline. Ilusad, veidi ovaalsed ümarad silmad ja mida tumedama sinise värviga seda parem. Birma kassi ilme peaks olema nunnu ja sõbralik, mitte vihaselt põrnitsev, kurja- või kõõrdsilmaline. Silmad ei tohiks asetseda ka liialt sügaval pealuu sees. Küljelt vaadates profiil ei tohiks olla sirge, vaid seal peaks olema selgelt nähtav lohk ja võiks olla väikene silmaga märgatav kühmuke nina peal. Lõug peab olema kindlasti tugev ja küljelt vaadatuna ninaga ühel joonel. Otsaesine kenasti kumerduv. Birma koon ei tohiks olla liialt pikk ega liialt lühike. Parim oleks ikkagi keskmine pikkus.

Kasukas võiks olla tihe, siidine ja piisava aluskarvaga. See tagab ka karvade hoidmise kohevalt. Vastasel juhul vajuvad nad kehaligi ja jätavad kassist üldise ludu välimuse. Saba ja kaeluse karvad peaks olema pikemad, kuid ei tohiks kiskuda kreppi või hõljuda elutu tuustina.

Birma standard annab üsna ülevaatliku pildi sellest kassist. Aja jooksul piisavalt birmasi vaadeldes tekibki igal kasvatajal peas unelmate birma olemuse kujutluspilt. Nii mõistad, mis mõnel isendil on olemas ja mis näiteks mõnel puudu. Tuleks valida aretuseks parimate omadustega isendeid. Siiski on ka selge, et „ilu on vaataja silmades“.

Facebook

Kalender

July 2024
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
293031