Regulaarse ussitõrje tegemiseks on mitu olulist põhjust:
– regulaarne ussitõrje aitab lemmikloomal terve olla
– regulaarne ussitõrje vähendab nakkust keskkonnas
– lisaks lemmiklooma tervise eest hoolitsemisele kaitseme nii ka inimeste tervist
Tavaliselt saavad kassipojad ümarussid keskkonnast või emalt. Kassipoegadel pole veel tugevat parasiitidevastast kaitsesüsteemi ja seepärast on vaja nii emasele kassile kui kassipoegadele ussirohtu anda. Kassipojad ei sünni koos usside vastsetega ja seega ei ole vaja ussirohu manustamisega alustada enne, kui 6 nädala vanuselt, jätkates iga 3 nädala tagant kuni 4 kuu vanuseks saamiseni. Pärast seda hakata ussirohtu andma iga 3 kuu tagant.
Lemmikloomad võivad ussidega nakatuda erinevatel viisidel:
1. Suukaudselt: saastunud keskkonnast parasiitide mune või vastseid alla neelates.
2. Transkutaanselt: teatud parasiitide vastsed läbivad peremeeslooma naha ja rändavad läbi vereringe.
3. Transmammaarselt: sageli saavad kassipojad parasiidinakkuse emapiimaga. Soikevastsed, kes elavad täiskasvanud lemmikloomade lihastes muutuvad tiinuse aegsete hormoonide toel aktiivseks, rändavad läbi mammaarasüsteemi kassipoegadeni.
4. Kirpe alla neelates: koeraviik Dipylidium caninum võib lemmiklooma nakatada kui lemmikloom neelab alla kirbu, kelle kehas on paelussi noorvorm. Seejärel kasvavad need noorvormid lemmiklooma organismis täiskasvanuks.
5. Teisi loomi süües: närilised, mäletsejalised, linnud ja jänesed võivad olla paljude usside lisaperemeesteks. Lemmikloomad nakatuvad neid lisapremehi süües.
Kui teie kassi kaal langeb ja kui te leiate kassi väljaheites nähtavaid usse või ussimune, peab kassile ussirohtu andma. On kahte erinevat tüüpi ussirohtu: ühte antakse kassile suu kaudu ja teist pannakse mõned tilgad kassi turjale. Tervele toakassile, kellel ei esine sümptome nagu kaalulangus, oksendamine või kõhulahtisus, pole vaja regulaarselt ussirohtu anda. Kui kahtlustate, et kassil võivad olla siseparasiidid, võtke roojaproov ja saatke see laborisse analüüsimisele. Kui väljaheites leitakse usse või nende mune, on teada, et ussitõrjet on tõesti vaja. Tervele kassile liiga sageli ussirohu andmine suurendab parasiitide ussitõrjevahendite vastase resistentsuse tekke ohtu.
Kui lemmikloomal ei ole ühtegi sümptomit – miks ma peaksin siis ussirohtu andma?
Ussirohu andmise mõte on sel juhul selles, et kuni ilmuvad sümptomid, kannatab lemmikloom juba tõsiselt. Ja enamgi veel – levitab nakkust keskkonda. Seetõttu on soovitav lemmikloomale regulaarselt ussirohtu anda, vähemalt kord kolme kuu tagant.
Oluline on teada, et erinevad ussirohud hävitavad erinevaid siseparasiite. Bayer Health Care on aastatepikkuse parasiitide tundmaõppimise tulemusena suutnud välja töötada väga efektiivsed ussirohud nii koertele kui kassidele.
- Drontal Plus Flavour (prasikvanteel, püranteel, febanteel): ümar – ja paelusside ning Giardia spp raviks mõeldud maitsestatud tabletid koertele, 1 tablett 10kg kehakaalu kohta.
- Drontal Plus 35 kg (prasikvanteel, püranteel, febanteel): ümar – ja paelusside vastased maitsestatud tabletid suurtele koertele, 1 tablett 35kg kehakaalu kohta.
- Drontal Puppy (febanteel, püranteel): ümarusside vastane suspensioon kutsikatele ja noortele koertele. Preparaati võib manustada juba 2 nädala vanustele kutsikatele.
- Drontal (prasikvanteel, püranteel): ümar – ja paelusside vastased tabletid kassidele, 1 tablett 4kg kehakaalu kohta.
Enne sobiva ravimi valimist oma lemmikloomale pidage alati nõu oma loomaarstiga.
(allikad: minulemmikule.ee , Dr.Stern)