Kass ja südamehaigused

HCM/RCM

Mis on hüpertroofiline kardiomüopaatia (HKM) (ingl. HCM – hyperthrophic cardiomyopathy)?

HKM on primaarne südamelihase haigus, mille puhul tekib südamelihase paksenemine ja seda eriti vasakus vatsakeses. Südamelihasrakud jämenevad ja nende hulk suureneb, vatsakese sein muutub jäigemaks. Kuna paksenemine toimub vatsakese valendiku poole, siis vasakusse vatsakesse mahub järjest vähem verd ning ka südamest edasi suunatud vere maht väheneb. Kuna vasak vatsake ei mahuta kopsudest tulevat verd, jääb suur osa verest vasakusse kotta ja kopsudesse, mille tagajärjel tekib vasaku koja laienemine ja kopsuturse. Kaasneda võib ka vasakust vatsakesest äravoolu takistus ning mitraalklapi puudulikkus.

Kõige sagedamini haigestuvad keskealised isased kassid. Enam levinumateks tunnusteks on looma väsimine ja kergemini hingeldama hakkamine. Kopsuturse tõttu tekib kassil hingamisraskus. Esineda võivad minestused või äkksurm ilma eelnevate tunnusteta. Väga sageli esineb tagajalgade halvatus, mille põhjustab vasakus kojas moodustunud ja liikuma läinud tromb.

Hüpertroofiline kardiomüopaatia on geneetiline haigus, mis pärandub arvatavalt autosomaalsel dominantsel teel. Kahel kassi tõul, Maine Coon ja Ragdoll, on leitud haigust tekitavad geenid, kuid uuringud on näidanud, et need ei pruugi olla ainsad, haiguse avaldumiseks vajalikud geenid. Seega haiguse avaldumiseks on vajalik sobiv geenide kombinatsioon. Kahjuks ei ole veel selge, milline see kombinatsioon olema peab ja kas ta on kõigil ühesugune. HKM ei ole kaasasündinud defekt, vaid haigus, mis areneb välja looma vanemaks saamisel.

Ohustatud tõgudeks on Maine Coon, Ragdoll, Briti lühikarvaline, Ameerika lühikarvaline, Norra metskass, Pärsia kass ja paljud teised.

Aretuskassidel on geenitest olemas Maine coon kassidele, kellel haigus pärandub autosomaalse dominantse geeni teel ja Ameerika ragdollil, kellel on ka leitud mutatsioonid geenis. Need kaks leitud geeni ei ole aga kindlasti ainukesed haigust tekitavad ja edasiandvad geenid, samuti on nad tõuspetsiifilised, seega on Maine Coon’i geenitest toimib ainult Maine Coon’idele ja Ragdolli test Ragdollile, mitte teistele kassitõugudele. Uuringud on näidanud, et ainult geeni olemasolu kassil ei näita tema haigestumist, mis tähendab seda, et veel ei teata täpseid geene ja faktoreid, mis mõjutavad selle haiguse pärandumist ja avaldumist.

Praegusel hetkel soovitatakse aretuses kasutatavaid loomi testida ja ka südameultraheli sõeluuringutega kontrollida. Geenitest tehakse vereproovi alusel ühekordselt ja seda saab üsna noorele kassile teha. Südame ultraheli uuringud seevastu soovitavalt teha isastel alates 2 eluaastast ja emastel alates 3 eluaastast, kord aastas kogu aretusaja vältel.

Mis on restriktiivne kardiomüopaatia (RKM) (ingl. RCM – restrictive cardiomyopathy)?

Restriktiivne kardiomüopaatia on sageduselt teine südamelihase haigus kassidel.  Selle puhul tekib liigne südamelihase jäikus, vasaku vatsakese seinapaksus on normaalne, ka võib olla normaalne südamelihase kontraktiilsus, kuid häiritud on südame lõõgastumine, mille tagajärjel laienevad nii vasak kui parem koda. Eristatakse müokardiaal- ja endomüokardiaalvormi. Müokardiaalvormi puhul on  kahjustus peamiselt südamelihasrakkudes, esineda võib kerget südameseina paksenemist. Endomüokardiaalvormi puhul tekib progresseeruv sidekoerakkude infiltratsioon endokardi ja müokardi vahele, põhjustades viimaste liitumist. Püha Birma kassidel on leitud perekondlik esinemine ja kahtlustatud retsessiivset pärilikkuse vormi ning võimalik, et mittetäieliku esinemisega. Burmese kassidel on leitud eelsoodumus haiguse tekkimiseks.

Kassidel esineb palju kaasasündinud südamedefekte, mis sageli looma elu ei mõjuta. Küll aga võivad tekkida steriliseerimise/kastreerimise ajal komplikatsioonid. Enamus komplikatsioone on seotud narkoosiga tekkiva vererõhu languse tõttu ja kui südames on kaasasündinud ehituslikud muutused võib see väljenduda südamepuudulikkuse tekkimisena. Halvemal juhul ka südame seiskumisega.

Kasside südamehaigust on raske äratunda, sest oma tubase eluviisi tõttu ei märgata kiiremat väsimist, ka ei teki südamepuudulikkusega kassile köha. Kuna kassi süda lööb väga kiiresti, siis on teda raske kuulata, mis teeb kahinate leidmise keeruliseks, samuti ei kulge kõik kasside südamehaigused kahinaga, eriti südamelihase haigused.  Kindlamaks viisiks südamelihase haiguste avastamiseks on südame ultraheli uuring, millega on võimalik mõõta südame seinapaksust ja kambrite suurust, hinnata südamelihase kontraktsiooni võimet ning verevoolu suunda ja kiirust.

Uuring annab hetke olukorra südamest ja ei välista, et muutused südamesse ei tekiks edaspidi. Eestis on südame ultraheliuuringut võimalik teha. Dr. Merit Villemson-Kavak on hetkel ainus südamehaigete loomadega tegelev loomaarst. HKM/RKM uuringut on võimalik teha ainult Viljandi Männimäe kliinikus, kus on olemas aparatuur, mis on sobilik kassi südame uuringuks.

Eelolev jutt ultraheliuuringutest, südamehaigusest ja geeniuuringutest on saanud teoks koostöös Dr. Merit Villemson-Kavaku, Dr. Olga Sjatkovskaja ja Dr. Beizingeriga.

 

 

 

 

Facebook

Kalender

November 2024
M T W T F S S
 123
45678910
11121314151617
18192021222324
252627282930