Järgnevalt soovitused kasvataja ja kassipoja valimiseks.
Oled otsustanud muretseda endale kassipoja? Kas oleks ehk pőhjust mőtiskleda elu tősiasjade üle? Kuidas teha oma valikuid?
Küsi alati näha kassipoja sugupuud. Sa ei pea tundma kőiki sugupuus märgitud kasse, kuid näed vähemalt, kas ja kui kaugelt on kassipoja vanemad omavahel suguluses. Motoks vőid pidada: lähisuguluses paaritatud kasside järglastel on suurem tőenäolisus haigestuda pärilikesse haigustesse.
Uuri kasvataja varasematele pesakondadele teostatud terviseuuringute tulemusi, tulemused räägivad järglaste kvaliteedist.
Haigeid kasse ei tohiks kunagi kasutada aretuseks ega nende järglasi osta. Kui keegi ei ostaks haigete vanemate järglasi, peaks ka ahneim kasvataja hakkama vähemalt välimiku osas valikuid tegema.
Suhtu ettevaatlikult “normaalhinnast” märkimisväärselt odavamalt pakutavatesse kassipoegadesse. On loomulikult vőimalik, et hind on odavam kuna kasvataja soovib müüa viimased järele jäänud kassipoja odavamalt vői siis nt. värvivigadega, kuid muidu terveid kassipoegi. Aga tősiasi on, et kvaliteet ja hind käivad käsikäes. Odavamat kassipoega on ehk söödetud kuidas juhtub vői on hind seotud kassipoegade arvuga ning kasvataja “toodab” kassipoegi, et majanduslikult mitte kahju saada. Millist kasu on tihedate sünnitustega vaevatud emast kassipoegadele ja milline on pidevalt tiine oleva kassiema elu?
Osta pesakonnast alati see kassipoeg kes sulle meeldib. Kui sulle seda ei müüda, ära lepi paremuselt teisega. Kui kasvataja üritab sulle soovitada kedagi teist, küsi selgitusi ja kui sulle sellegipoolest tundub, et sa ei soovi kasvataja poolt pakutavat kassipoega ning sa ei saa enda soovitud kassipoega, mine vaatama teist pesakonda. Mitte kunagi ei tohiks kassipoja hankimisega olla nii kiire, et valikuid ei tehta hoolikalt ja läbimőeldult. Kui sul ei ole oma arvamust ja valik on raske, küsi julgelt nőu kasvatajalt missugune kassipoeg sulle vőiks sobida , samuti kuula ära selgitused ja pőhjendused, kuid ära lepi ebamääraste vastustega.
Kasvataja, eriti kogu aeg sama tőugu kasvatanud, vőib olla kas oma ala tippspetsialist vői ka paigal tammuv “fossiil”, kes ei taha kuulda ega teada midagi uutest suundadest ja arvab, et tema arvamused ja otsused on ainuőiged.
Suhtu kriitiliselt, kui teistest kasvatajatest räägitakse halba ja neid mustatakse, see ei ole normaalne. Väldi selliseid kasvatajaid, sest tavaliselt pada sőimab katelt, ühed mustad mőlemad.
Mis edukusse puutub, siis mőned kasvatajad osalevad näitus näituse järel mőne oma “superkassiga”, korjates igasuguseid tiitleid ja punkte ning seejärel suurustavad oma saavutustega. Ära lange selle välise kesta ohvriks, uuri, kui mitu kassi ei ole saanud tiitleid ja kui paljud tema aretuskassidest ei ole üldse kuskil näitustel osalenud.
Kui kasvatajal on jätkuvalt mitu pesakonda vői on pesakondi aastaringselt, ole ettevaatlik. Kaheldav on, kas sellisel kasvatajal on aega tegeleda iga kassipojaga eraldi, vőtta teda sülle, harjutada teda küünte lőikamisega, karvkatte hooldamisega jne. Mőtle veel selle üle, kas sellisel kasvatajal on hiljem aega sind nőustada, toetada ja sinuga kontakti hoida. Uskumatu, mőnedel kasvatajatel on selleks aega, teistel aga ei ole.
Nn. väikekasvatajal/harrastuskasvatajal , kellel on pesakondi vaid aeg ajalt, ei ole ehk nii palju kogemusi ja teadmisi kui nn suurkasvatajal, kuid tavaliselt on neil rohkem aega ja huvi oma väheste kassipoegade elu ja käekäigu vastu, ka siis kui tema kassipojast ei kasva näitusestaar ja vőitja.
Isegi kui soovid endale vaid “kodukassi”, ära jäta tähelepanuta eelnevalt kirjutatu. Kui kass on haige kehalt, luustiku osas vői ka hingelt, elu sellise kassiga ei ole kerge. Veterinaari arved saavad olema kosmilised ja kőik vőid lőppeda pisaratega. Osta tervete vanemate terve kassipoeg vastutustundlikult kasvatajalt. Iluvead ei ole niivőrd olulised, kui sa just ei soovi endale näitusekassi.