Kes on kasvataja?

Kassikasvataja on inimene, kellel on eesmärk tõugu parandada ja kelle jaoks on tähtis leida konkreetse tõu aretuses see üks konkreetselt sobiv ja õige isane kass ühele konkreetsele väga heale emasele kassile, mille tulemuseks on tõustandardis kirjeldatud ideaalilähedased pojad. Kasvataja tegeleb aretusega iseenda jaoks, eesmärgiga saavutada tõustandardis kirjeldatud kassi ideaali lähedane tulemus. Kasvataja on suuteline olema kindel oma valikus ja näha, kellest saab perspektiivkas näituse kass, ja kellest tulevikus sobiv aretuskass ja kellest saab lihtsalt uuele perele hea sõber ja kaaslane.

Kasvataja ei ole inimene, kes kasutab aretuseks ükskõik millist samast tõust isast kassi oma emase kassi paaritamiseks, eesmärgiga toota kassipoegi, mille järele on turul nõudlus.

Kasvataja jälgib kassi aretususes järgmisi põhitõdesid:

  • kass on füüsiliselt terve;
    – kass on oma iseloomult terve ja tasakaalukas;
    – kassil on meeldiv, tõustandarditele vastav välimus.

Millistest kriteeriumitest lähtuda aretuskassi valikul?

1. Kass ise

tuleb hinnata kassi omadusi  kuid peab silmas pidama, et osa kassi omadusi on päritavad ja osa omadusi on ümbritseva keskkonna mõjutused. Välja on kujunenud aegade jooksul, et isasele kassile kehtestatakse üldjuhul rangemad nõuded kui emasele kassidele. Kui kassil on mõni viga, mis on tõustandardi järgi lubamatu, ei tohiks teda kasutada aretuses. See võiks olla üldpõhimõte, kuid siiski võiks meelespidada, et head kassi ei tohiks aretusest siiski välja jättä, kui tal esineb vaid üks viga. Tõenäoline on, et osa tema järglasi küll pärib selle, kuid mitte kõik. Kui veel esimeses põlves see viga ei avaldu, ei ole välistatud, et see viga tuleb esile järgmises põlves.

2. Kassi sugupuu

lisab kassile omaduste hindamisele usaldusväärsust. Sugupuu uurimisel võib selgelt näha olla, et mõni kassi omadus selgelt pärandub
kuid peab meeles pidama, et hea sugupuu ei tee kassist paremat kui ta on. Samuti ei tee kassi paremaks ega halvemaks see, kus ta on sündinud või kes on tema kasvataja või omanik või kui pikk on tema vanemate või esivanemate tiitlite rivi. Tiitlid teatavasti ei ole päritavad.

3. Kassi õed-vennad

lisab samuti kassi omaduste hindamisele usaldusväärsust
kuid kassi õdedel-vendadel võib olla täiesti erinev genotüüp.
Vaatamata sellele, et iga kassi ei kasutata aretuses, on ta oma vanemate järglane ja tõu esindaja, mistõttu ta räägib kaasa tõu arengule ja annab üle vaate selle tasemest. Kasvataja peab omama ülevaadet õdede-vendade headest külgedest aga ka esinevatest vigadest, mis on aretuse seisukohalt äärmiselt vajalik info.

4. Kassi järglased

kassi poolt jäetud järglaste kvaliteet annab kõige usaldusväärsema pildid sellest, kui suurel määral kassi head omadused on päritvad, s.t. annab kassi aretusväärtusest kõige parema pildi
kuid järglasi peaks võrdlema rohkem kui ühest jäetud pesakonnast.

Aretus läheb ainult siis edasi, kui head isendid jätavad endast rohkem järglasi kui halvad. Alati soovitakse, et järglased sarnaneksid võimalikult palju oma vanematele, kuid ka selles osas tuleb aeg-ajalt ette üllatusi. Seetõttu on äärmiselt tähtis, et aretuses kasutatavad kassid esindaksid vähemalt tõu keskmist taset, muidugi veel parem kui nad oleksid üle tõu keskmise taseme.

 

Isane kass valitakse sellise põhimõtte järgi, et ta kompenseeriks võimalikult hästi kõik emase kassi puudused ja et isane kass omaks kõiki neid omadusi, mida loodad tulevastel poegadel omada. Selleks, tuleb eelkõige tunda oma kassi häid külgi ja tausta ning samuti endale ausalt tunnistada kassis leiduvaid puudusi. Head kassipojad sünnivad eelkõige sellistest vanematest, kes teineteise pisikesi puudusi kompenseerivad, seetõttu tuleb nii isase kui ka emase kassi omanikul väga hästi tunda oma kassi ja midagi varjamata, seda ka öelda. Paraku on elu juba selline, et kõik negatiivsed küljed tulevad ca 100% kaasa ja positiivse poole pealt tuleb loota, et see nii ei juhtu.

Ei tasu valida tingimata isast, kes on kõige enam pärjanud näitustel ja kogunud hulga tiitleid (vaata eelpool öeldut). Kui oled kassi ostnud kohusetundlikult kasvatajalt, oskab temagi soovitada isast, keda oma kassile valida. Tuleb käia ka näitustel, et tutuvuda isaste kassidega. Ainult foto põhjal valitud isases võib nii mõnigi kord pettuda.

 

Kes on millerdaja?

Rahvas kutsub milleriteks neid kassiomanikke, kes sõna otseses mõttes toodavad kassipoegi. Miller on inglise keeles veski.

Miller’id paaritavad oma emast kassi tihtilugu igal jooksuajal, kuigikassi tervise seisukohast on see lubamatu. Nendekassi tervis on reeglina uurimata, emasele valitakse paariline paremal juhul välimuse järgi, terviseuuringutest ei teata tavaliselt midagi.

Kassipoegi toidetakse ebakvaliteetse toiduga ja ebapiisavalt, ussikuur jäetakse tihti tegemata, vaktsineerimised samuti. Kasvatusjuhendeid ja muud, mida korralik kasvataja kassipojaga kaasa annab, miller’ilt ei saa.

Kas odav on lõppkokkuvõttes odav?

Tõupuhta, tõutunnistusega kassipoja hinna sees on kassipoja vanemate tervisekon­troll, vanemate ja kassipoegade regulaarsed ussikuurid, vaktsineerimised, kiibid, veterinaarpassid – see kõik on tehtud kasvataja poolt enne kassipoja loovutamist. Enamasti antakse kassipojale tema uude koju kaasa mänguasju, toitu ja kasvatusjuhend.

Tõukassi ostes käite küll alguses välja suurema summa, kuid aja jooksul teenib see tagasi terve kassiga, väikeste kliinikuarvetega ja kassi pikema elueaga. Ja teie rõõmuga sellest!

Kelle teie valiksite?

Kumma kassi teie valiksite? “Odava” “paberiteta tõukassi”, kes lõpuks võib minna väga kalliks maksma; või kindlast kohast, esialgu küll hinna poolest kallima (lõppkokkuvõttes siiski palju odavama) tõutunnistusega ehk “paberitega” kassipoja?

Hingele armsaks saavad mõlemad variandid, kuid paljud ostuga orki lennanud kassiomanikud on tagantjärele tarkusena ohanud, et oleks ometi enne teadnud ja mõelnud, oleks otsustanud teisiti…

Kohustuslikud küsimused

Kui hakkate omale kassi ostma, ostke see kindlast kohast, mitte turuväravast või kuskilt autost või nurga tagant. Nõudke vähemalt kassipoja ema näha. Vaadake, kas elamine on puhas, kasside järelt on koristatud, kas kassidelon oma korralik koht.

Küsige, mis kuupäeval ja millise rohuga tehti teie soovitudkassile ussikuur. Vaktsineerimised peavad olema tõendatud loomaarsti allkirjaga. Kolmekuune kassipoeg peaks olema vaktsineeritud kaks korda kompleksvaktsiiniga.

Küsige, millega kassi on toidetud ja millega peaks.

Võiks ka küsida, kas kass on kiibitud. Kui kass peaks kunagi kaduma, on võimalik teda kiibi abil omanikuga taas kokku viia. Kui kass saab teile, peate hoolitsema selle eest, et kiip koos teie kontaktandmetega ka registrisse kantaks, muidu on kiip kasutu – keegi ei oska selle numbri järgi omanikku otsida.

Ja paha ei teeks vabas vormis kirjutatud ostu-müügileping. Hooliv müüja tunneb kassipoegade käekäigu vastu huvi.

Koos on kergem

Mida rohkem omavahel suhelda, mitte murega vaikselt nurka pugeda, seda raskem on miller’itel kassipoegi toota – sest kassipoegi ei osteta, kui inimesed on saanud targemaks.

Sama kehtib kasvatajate kohta, kes oma loomadele tervise uuringuid ei tee.

 

 

 

Facebook

Kalender

April 2024
M T W T F S S
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930